Művészetterápia szakirányú továbbképzés | |
Az országban egyedülálló módon csak a Pécsi Tudományegyetemen képeznek művészetterapeutákat. A posztgraduális képzést az Általános Orvostudományi Kar és a Művészeti Kar együtt indította. A hallgatók négy féléven keresztül tanulhatnak neves oktatóktól zene-és képzőművészet-terápiás specializációban.
Kikből lehetnek Pécsett művészetterapeuták? Az itt tanulni vágyók nagyon sok irányból érkezhetnek, ezt tapasztalataink is alátámasztják. Lehetnek pedagógusok, gyógypedagógusok, pszichológusok, zenészek, de akár a műszaki területekről is érkezhetnek. Természetesen vannak feltételei a felvételnek, főiskolai diplomával kell rendelkezni a segítő foglalkozások valamelyikében. Így terapeutának jelentkezhet bármilyen pedagógus, egészségügyi dolgozó, pszichológus, vagy akár lelkész is.
A célja a képzésnek a mentális rendellenességek – például drogfüggőség, alkoholizmus - gyógyuló fázisában a gyógyulás elősegítése, a kreatív képességek felerősítése. A kreatív gyakorlatok során, - melyek az említett három szakterületen, illetve átmeneti formációkban is megfigyelhetőek - olyan energiák szabadulnak fel, melyek visszahatásukban gyógyító hatással lehetnek. A „kitáncolás, kimozgás, kizenélés, kifestés” mindenképpen hat a traumák ellen. Illetve egyensúly-teremtő hatással lehet a betegekre. Oktatóink különböző területekről jöttek, vannak köztük pszichiáterek, pszichológusok, táncpedagógusok és természetesen a művészeti kar oktatói. A művészetterápiával kapcsolatos tapasztalataink nagyon pozitívak. A nem verbális kommunikáció sok esetben nyitja meg a betegeket, ezáltal is segítve a gyógyulást. Az elméletre, vagy a gyakorlatra fektetnek nagyobb hangsúlyt? Nagyjából kiegyensúlyozott az elméleti és a gyakorlati képzés aránya. A felsőoktatásban végbement változások miatt azonban az eddigi öt féléves képzésünk négy félévre kell csökkenjen. Szeretnénk ugyanakkor, ha a gyakorlat nagyobb szerephez jutna. Úgy tűnik, hogy a gyakorlatban tud leginkább megerősödni a szerzett ismeretek köre, illetve a gyakorlatban felmerülő problémák hatnak az elméleti tájékozódás irányaira. Kik a páciensek? A képzéseknek megfelelően elsősorban lelki természetű megbetegedésekkel küszködőkkel, a Pszichiátriai Klinika betegeivel, illetve mentális zavarokkal küszködő emberekkel kerülünk kapcsolatba. Az érintettek igen széles körből kerülnek ki, az általános iskolásoktól a hajléktalanokig. Az egyes személyes problémák megoldásának képtelensége például egyes esetekben odáig juthat, hogy a panaszosból eltűnik az önismeret és az önérzet minden formája. Ilyenkor a különböző bevált módszerek segíthetik abban, hogy kikapcsolja a rosszat, és bekapcsolódjon az egyéni, vagy közös alkotás élményébe, mely örömet okoz, és segíti a lelki egyensúly helyreállását.
Azt hiszem, ez egyértelműen nem eldönthető. Nagyon összetettek a helyzetek, melyekkel egy művészetterapeuta találkozik. Működésében természetesen ott vannak a hagyományos lélekgyógyászatnak az elemei. Elsősorban nagyfokú gyógyászati szak-, és emberismeret szükséges bizonyos helyzetek felismeréséhez, megoldásához. Ugyanakkor fontos szerepet játszik a gyógyításban a művész „nem köznapi” éleslátása, beleérző képessége, alkotókészsége is. |
|
(Fotó: UnivPécs) | |