Saturday, October 1, 2022

All day
 
 
Before 01
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zenei Világnap hangverseny a Budapesti Monteverdi. Kórus és a Pécsi Kamarakórus közös koncertje
Időpont: 
2022. October 01. 16:00
Koncerthelyszín: 
PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet

TILLAI Aurél: A PTE Művészeti Karának Professor Emeritusa 70 év óta tanít az egyetemen ill. annak elődjén, a Tanárképző Főiskolán, karvezetést és zeneelméletet. 1956-2000-ig vezette a Pécsi Egyetemi Kórust (korábbi nevén a Tanárképző Főiskola Vegyeskarát), a Mecsek Kórust, pedig 1965-től 1987-ig..1958-ben Dobos László barátjával közösen alapította meg a Pécsi Kamarakórust, melyet napjainkig, 64 év óta vezet. Együtteseivel bejárta Európa legtöbb országát. Nemzetközi versenyeken kereken 70 díjat nyert. A Pécsi Kamarakórussal hívta életre 1954-től kezdődően a  város nevét viselő Nemezetközi Kamarakórus Fesztivált és Versenyt. Ehhez kapcsolódóan került Pécsre 1988-bqn - elsőként a vasfüggöny mögött - a X, Európa Cantat. Évtizedeken át a Pannon Filharmónikusok partnereként számos oratórium előadásában vettek részt. Kiváló karmesterekkel dolgozhattak együtt. A nagy művek közül többet - Monteverditől Kodályig - Tillai Aurél vezényelt. Tagja volt számos európai és hazai zsűrinek,nemzetközi  atelier-ket vezetett. 18 lemeze jelent meg, ezek a madrigáloktól a mai magyar és francia zenéig átfogják a teljes kórusirodalmat. Közülúk három francia és egy angol cégnél jelent meg. A Bartók Rádió évenként készített velük "z"-sített felvételt, vagy élő koncertet.  Művei: 2 mise, 2 Te Deum, Concertino zongorára és kamarzenekarra, 6 kantáta, vagy. zsoltár      Dalok, kisebb kamaraművek, 2 vonósnégyes és mintegy 100 kórusmű, 4 kórus kötetét adták ki.

KOLLÁR Éva, A BUDAPESTI MONTEVERDI KÓRUS alapító karnagya Kollár Éva, nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár, 1972. óta vezeti együttesét. Énekeseit a Budapesti Leövey Klára* Gimnázium diákjaiból toborozta, és immár 50 éve vezeti kórusát. Három kiemelkedő jubileumi hangversennyel ünnepelték a szép évfordulót. Egész Európát bejárták, számtalan Nagydíjjal, I- II- III. díjjal és kitüntető oklevéllel gazdagították a magyar kórusmuzsika hírnevét. Rádió - és TV - felvételek és 15 CD őrzi a kórus művészetét. Kollár Éva gimnáziumi tanári évei után a XI. Kerületi Zeneiskolában, Budai Tanítóképzőben, majd az ELTE Zenei Tanszékén dolgozott, mint tanszékvezető, és a Pro Musica Hungarica Vegyeskar karnagya volt. Ezzel az együttesével is számos sikert aratott itthon és külföldön.  1997-2015-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Ének-zene, Karvezetés tanszékét irányította, 2000-től nyugdíjazásáig a Doktoriskola Karvezetés programjának vezetője volt. Kollár Éva kilenc éven át a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének (KÓTA) elnöke volt, ma Díszelnöke, - a Magyar Kodály Társaság társelnöke volt, - ma Tiszteleti Tagja. 1994-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki, 2007-ben Artisjus Díjat, 2015-ben KÓTA díjat kapott. 2014-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, 2015-ben a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetett művésze. 2021-ben a Budapesti Monteverdi Kórussal Magyar Örökség Díjban.


Közreműködik:
Illényi-Szappanos Edit, Danku Eszter, Káplán György, Jekl László – ének
Borsódy László és Félegyházi Bence – trombita
Krasznai Gáspár – zongora, continuo

 

 

“Többszólamú éneklés, s vele párhuzamosan fejlődő halló- és felfogóképesség olyanok számára is megnyitja a világirodalom remekeit, akik semmiféle hangszeren nem játszanak. S a művek csak akkor tölthetik be létük célját, ha milliók lelkében keltenek visszhangot.” (Kodály Zoltán: Tizenöt kétszólamú énekgyakorlat, 1941) A kóruséneklés, sőt még kóruskoncertek látogatása is egyedülállóan széles palettáját tudja megnyitni a zenetörténetnek az érdeklődők előtt. Jelen hangverseny súlypontjában a barokk, a romantikus korszak és korunk muzsikája szerepel, melyet békés harmóniába fog össze a legősibb hangszer, az énekhang csengése. A hangverseny vezérfonalának tekinthető az egyik legősibb keresztény himnusz, a Te Deum végigvonulása. Ez a 4. században keletkezett magasztaló hálaadó ének gyökereiben feltételezhetőleg még mélyebbre, a vértanúk korára nyúlik vissza. A Te Deum legfontosabb mondanivalója, hogy az emberhez legméltóbb foglalatosság Isten imádata. A himnusz első részében az ég és a föld egyesül egy közös karban – ahogy a hangverseny végén a két kórus –, a második szakasz Krisztusról szól, akit a 23. zsoltár dicsőség Királyaként jövendöl, végül könyörgés szól a hívőkért, akik Krisztussal az örök dicsőségben kívánnak osztozni. A szöveg fontosságát jelzi, hogy megzenésítései végigvonulnak a zenetörténeten. E koncerten három feldolgozása is hallható: Kodály Zoltán: Sík Sándor Te Deuma, Caldara kompozíciója, és Nógrádi László szintén e szövegre írt műve, amely először kerül nyilvános előadásra ezen az estén. Ezen kívül még két mű ősbemutatójának örülhetünk: Szőnyi Erzsébet Weöres Sándor szövegre írt Virágfüzérje, és Tillai Aurél József Attila szövegen alapuló Bús magyar éneke című kompozíciója.

Jegyár: 
A belépés díjtalan!

A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com

Műsor:

 

 

Monteverdi Kórus:  
        Kodály Zoltán: Sík Sándor Te Deuma
        Szőnyi Erzsébet: Virágfüzér (Weöres Sándor) Ősbemutató
        Nógrádi László: Te Deum        Ősbemutató
        Francia kórusdalok  P. de Ronsard verseire
         Cl. Monteverdi művek  O. Rinuccini és G. Boccaccio verseire
         Gabriel Fauré: Cantique de Jean Racine
         J. Rheinberger: Abendlied zu Gott      Luk. 24, 29
         A. Caldara: Te Deum   

Pécsi Kamaraskórus:   
        G. Rossini: O salutaris hostia
        Ch.V. Stanford: Beati quorum via
        E. Grieg: Ave, maris stella
        F. Biebl: Ave Maria
        F. Mendelssohn-Bartholdy: Hőr mein Bitten
Összkar:  
        Tillai Aurél: Bús magyar éneke (József Attila 1922) Ősbemutató

2022-10-01 16:00