előadás

Művész-e a diplomás pályakezdő, avagy hogyan konstruáljunk művészi identitást? - Bencsik Barnabás előadása

Esemény dátum: 
2022. május 10. 18:0020:00
Főoldali karika felirata: 
előadás

Gergely Réka Erzsébet doktori védése

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Doktori Iskola
tisztelettel meghívja Önt


Gergely Réka Erzsébet
doktori védésére


Témavezető: Prof. Dr. Gaál Tamás DLA


A védés időpontja: 2021. december 6. hétfő, 10 óra
Védés helyszíne: on-line Teams csoport

A doktori értekezés címe:
Sculptura Una – Vizsgálódások a kultúrák megosztottságáról és a szobrászat egységéről


Hivatalos bírálók
Dr. habil. Hegyi Csaba DLA PTE Művészeti Kar
Dr. habil. Mecsi Beatrix PhD ELTE Bölcsészettudományi Kar

Az eljáró Bizottság:
Elnök: Prof. Dr. Nagy Márta DLA PTE Művészeti Kar
Dr. Palatinus Dóra DLA PTE Művészeti Kar
Dr. Soós Sándor PhD Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar

Esemény dátum: 
2021. december 06. 10:0012:00
Főoldali karika felirata: 
dla

Várkonyi György előadása a Várkert Bazárban

 

Előadás címe: Innováció a művészetben a középkortól napjainkig - Képzőművészeti újítások a korai modernizmusban

Előadó: Várkonyi György, Németh Lajos-díjas művészettörténész

Helyszín: Budapest, Várkert Bazár, Testőrpalota, Vetítőterem

Időpont: 2021. október 6., 19:00

 

A szakirodalomban a nyilvánvaló oximoron ellenére is használatos jelzős szerkezet – klasszikus avantgárd – önmagában felveti az avantgárdnak és korának tulajdonított újítási potenciál viszonylagosságát. Mert a legtöbb „innovatív” gesztus hátterében ott tátong a múlt mélységes mély Thomas Mann-i kútja, amely forrásként is képes működni. Elég talán Malevics „tárgynélküli világ”-ának, a szuprematista utópiának és az orosz miszticizmusnak valamint az ikonfestészeti tradíciónak tagadhatatlan kapcsolatára utalnunk. Az előadás keretei és pozíciója sem szükségessé sem lehetővé nem teszik a mögöttünk hagyott évszázad második felében kimerítően kutatott és feldolgozott téma általános áttekintését. Ugyanígy célt tévesztene e keretek között egyetlen csomópont részletekbe menő bemutatása. Módszertani menedékként marad tehát a szubjektív kiemeléseknek s azok példákkal való illusztrálásának útja. Ennek állomásai a műalkotás (és ezáltal az alkotó) újrapozicionálásának fonalára fűzhetők fel.

A művészet területén nem ritka eset az, hogy egyetlen mester életművének a töredéke, akár egyetlen mű is elindíthat olyan művészeti törekvést, mozgalmat, illetve magáról a művészetről való gondolkodás jelentős változását, mely a hagyomány újraértelmezését, a művészet megújulását generálja.
De mikor nevezhető innovációnak egy művészeti újítás? Lehet-e innovatív a hagyomány folytatása, tudatos őrzése, vagy csak az a műalkotás, művészeti koncepció tekinthető innovatívnak, amely gyökeresen szakít, vagy szakítani látszik a művészeti hagyománnyal? Mi a kapcsolat a tradíciók megújítása és a művészet fejlődése között? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vetnek majd fel a művészettörténeti klub előadásai, amelyek a kora középkortól napjainkig kronologikusan következnek, de nem stílustörténeti korokat foglalnak össze, hanem elsősorban az eredetiség szemszögéből értékelnek egy-egy művészeti kort vagy korszakot, kiemelve a művészet régi és új, nagy teljesítményeit, új nézőpontot kínálva a résztvevők számára, hogy pontosabban lássák és jobban értsék a műalkotásokat valamint a művészet változásában az alkotói újítások szerepét, jelentőségét.
Valamennyi előadás arra fókuszál, hogy megvilágítsa azokat a legfontosabb művészeti – formai, technológiai, anyaghasználati, ikonográfiai, szemléleti, kifejezésbeli – újításokat, amelyek gyökeres változást indítottak el a művészet adott, vagy szélesebb területén. Programsorozatunk a romanikával indult, és napjainkig ad áttekintést olyan kiemelkedő művészeti emlékekről, műalkotásokról, amelyek az európai művészeti hagyományba integrálódtak, holott a maguk korában a hagyomány gyökeres megújulását indították el.

 

A Várkert Bazárban megvalósuló előadások társszervezője a Konok-Hetey Művészeti Alapítvány. A programsorozat Konok Tamás festőművész életműve előtt tisztelegve, az ő emlékére jött létre.

FB: https://www.facebook.com/events/505557447205822/?ref=110

Esemény dátum: 
2021. október 06. 19:0021:00
Főoldali karika felirata: 
előadás

Dr. Nemes Csaba: Eleven Emlékmű - Párbeszédkísérlet

tartalompontok: 

Dr. Nemes Csaba képzőművésznek, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának egyetemi docensének, a Képzőművészeti Intézet igazgatójának előadása a Nyitott Egyetemen.

Főoldali karika felirata: 
előadás
Media source: 

Oldalak

Feliratkozás RSS - előadás csatornájára